אינדקס אתרים - סרגל כלים 
  גוטה - מודד האתרים העברי הראשון ברשת !        

אינדקס אתרים | סרגל כלים | אתרים חדשים | אתרים מומלצים | אינדקס מאמרים | הוסף אתר לאינדקס

פרקטים

 

פרקטים הפכו בשנים האחרונות לבחירה של אלפי אנשים וקבע את מקומו בעולם עיצוב פנים. במאמר זה אנסה לשפוך אור על איך מתקינים פרקטים ואילו סוגי פרקט קיימים כיום, מה היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם ועוד.

 

סוגי פרקט ודרכי התקנה מומלצות

 

פרקטים הם אחד מפתרונות הריצוף הפופולאריים ביותר. הפרקט הוא משטח מחמם, אלגנטי, מקרין אור בעל גמישות ועמיד בפני שחיקה. למעשה, הפרקט הוא חיפוי אטרקטיבי בעל היצע עשיר של דוגמאות, צבעים וחומרים וניתן למצוא סוגים רבים ושונים של פרקטים, החל מפרקטים סינטטיים דמוי עץ, דרך פרקטים שכבתיים העשויים שכבה עליונה מעץ אציל ושכבות תחתונות של עץ פשוט לבן ועד לריצוף מעץ גושני מלא.

 

רצפת פרקט מגיעה בגדלים שונים (עובי, אורך ורוחב), כאשר כל קורת עץ טבעית עוברת שלבים רבים של מיון, שלבים אלה מהווים גורם מכריע בתוצאה הסופית ובעלות הפרקט. כך למשל, פרקט במראה טבעי ובדרגת מיון נמוכה יהיה זול יותר מפרקט במראה אחיד בעל רמת מיון גבוהה.

 

סוגי פרקטים:

 

למינציה:

מדובר בפרקט סינטטי העשוי מחומר פולימרי דמוי עץ בעל עמידות טובה. מעין צילום של פרקט על נייר המצופה במספר שכבות של לקה מיוחדת, מחירו נמוך ותחזוקתו קלה וניתן להשיגו במספר רב של הדפסים, צבעים, קורות או פסים.

התקנת הפרקט הסינטטי נעשית תמיד בשיטה צפה, מחירו זול יחסית, אך יש להקפיד על למניציה איכותית שמעניקה מראה של עץ טבעי ועמידה בפני שריטות. כמו כן, כשמתקינים פרקטים מסוג למינציה למטבח, לאמבטיה או למשטחים שנוטים להרטב – על הפרקטים להיות בדרגת שחיקות גבוהה על מנת להמנע מנזקי רטיבות.

 

דו שכבתי:

פרקט דו – שכבתי עשוי משתי שכבות, ממש כמו שהוא נשמע. השכבה התחתונה מודבקת לרצפה ומעליה מונחת השכבה העליונה. הסוג הזה נחשב יוקרתי במיוחד, הוא עשוי מעץ טבעי ומאופיין בכך שהוא מגיע בפסים בודדים ולא בלוחות העשויים ממספר פסים. החולשה הבולטת בפרקט היא בכך  שהוא עלול להישרט בקלות. העובי נע בין 10-14 מ"מ.

 

תלת שכבתי:

פרקט תלת שכבתי - כשמו כן הוא, פרקט העשוי מעץ טבעי ומבוסס על שלוש שכבות עץ המודבקות זו לזו בכיוונים מנוגדים. שכבת הפרקט עליונה עשויה מעץ אציל ועליו בעצם אנחנו דורכים, השכבה האמצעית עשויה לרוב מעץ לבן או מ - HDF ושכבת בסיס של עץ לבן. פרקטים אלו ניתן להתקין בהנחה צפה על גבי תשתית ספוג או בהדבקה ישירה על גבי ריצוף. סוג הפרקט הזה זול מפרקט דו שכבתי, אך הוא עלול להישרט ולשנות גוון במשך הזמן. עובין של כל השכבות יחדיו נע בין 14-21 מ"מ.

 

פרקט עץ מלא:

פרקטים העשויים מעץ גושני מלא ונחשבים למאסיביים. פרקטים מסוג זה מגיעים ביחידה אחת ומורכבים על גבי תשתית OSB באמצעות הברגה והדבקה. הפרקט קל לשיוף ועמיד לאורך זמן. ההתקנה מעט יקרה ולאחר ההתקנה, נהוג ללטש, לעבד ולמרוח לכה על מנת לשמור על העמידות של הפרקט. יש לחדש את הלכה והשמן במשך השנים, אך המראה היוקרתי שווה את ההשקעה. כמו כן, מכיוון שעץ מלא הוא חומר טבעי שמושפע מהסביבה ומשתנה במשך הזמן, הפרקט עלול להשתנות מעט במראה ואף להיסדק. פרקט מעץ מלא ניתן לחדש באמצעות שיוף הלכה הקיימת וציפוי הפרקט בלכה חדשה. נע בין 14-22 מ"מ.

 

שיטות להתקנת פרקטים:

 

ישנן מספר שיטות התקנה לפרקטים:

 

הנחה צפה:

הנחה זו מתאימה במיוחד עבור פרקטים מסוג  למינציה ולפרקט דו ותלת שכבתי. התהליך הוא בעצם פריסה של יריעת גומי פוליאוריטני מוקצף על המשטח המיועד לריצוף. את פלטות הפרקט מדביקים אחת לשנייה באמצעות דבק לבן ולמעשה הפרקט לא מודבק ישירות לריצוף אלא "צף" מעליו. השיטה הזו זולה, ומעניקה רכות וגמישות לפרקט וכמו כן ניתנת לפירוק בלי לפגוע בריצוף תחתיו. אך במקרה כזה לא ניתן ליצור רצפה אקוסטית. כמו כן, אם ישנה פגיעה בלוח בודד התיקון מסובך לביצוע.

 

הדבקה ישירה:

הדבקה של פרקטים לרצפה עצמה או על התשתית שעליה מעוניינים להדביק אותם. ניתן להדביק פרקט דו ותלת שכבתי וגם פרקט מעץ מלא. הדבקה ישירה כזו עוזרת למנוע התפשטות של רטיבות במקרה של נזילות או לחות או בכל מקרה של חדירת מים. ובאופן כללי קל מאוד לתקן סדקים ונזקים ממוקדים. 

 


חדשות ותקשורת
כלכלה ועסקים
ספורט ופנאי
חברה ומשפחה
תרבות ובידור
מחשבים ואינטרנט
קניות וצרכנות
תיירות ונופש
בריאות ורפואה
חינוך ומדע
תחבורה ונסיעות
לוחות יד שניה
טבע וסביבה